Poznań-praca.pl » wynagrodzenie http://www.poznan-praca.pl Praca w Poznaniu | Praca w województwie wielkopolskim Tue, 24 May 2011 11:32:32 +0000 en hourly 1 http://wordpress.org/?v=3.1.2 Wzrost płac w Polsce http://www.poznan-praca.pl/2009/05/13/wzrost-plac-w-polsce/ http://www.poznan-praca.pl/2009/05/13/wzrost-plac-w-polsce/#comments Wed, 13 May 2009 09:34:42 +0000 admin http://www.poznan-praca.pl/?p=95

Główny Urząd Statystyczny podał dane na temat przeciętnego wynagrodzenia. Są one optymistyczne. Okazuje się, że wzrosło ono o 6,7% w porównaniu z rokiem ubiegłym i wynosi obecnie 3.185,61 złotych. Tempo wzrostu jest bardzo duże. Jednak jak podają specjaliści dynamika wzrostu w najbliższym okresie znacznie się zmniejszy. Mimo, że nadal jest odczuwalny brak pracowników w niektórych zawodach czy typach prac. Tyczy się do zwłaszcza prostych prac fizycznych ale i brakuje inżynierów ze specjalistyczną wiedzą. Równie ważny jest fakt, że na polskim rynku pracy bardzo wyraźna jest szara strefa. Według ekspertów w tym roku tempo wzrostu płac nie powinno przekroczyć trzech procent i powinno powoli, systematycznie spadać. Co ciekawe w Polsce nadal nie jest widoczne załamanie rynku płac, co mogło być skutkiem kryzysu gospodarczego. Na statystyczny poziom plac ma wiele czynników i recesja nie ma jak dotąd tak istotnego wpływu na nią. Trzeba zaznaczyć, że w Polsce jest duża liczba pracowników, które w wyniku tak zwanych układów zbiorowych bądź też za wysługę lat otrzymują wysokie wynagrodzenia. Nie można również zapomnieć, że w Polsce panuje duże bezrobocie. To wszystko sprawia, że wszystkie statystyki są tak naprawdę przekłamane.

]]>
http://www.poznan-praca.pl/2009/05/13/wzrost-plac-w-polsce/feed/ 0
Kobieta w pracy http://www.poznan-praca.pl/2009/04/22/kobieta-w-pracy/ http://www.poznan-praca.pl/2009/04/22/kobieta-w-pracy/#comments Wed, 22 Apr 2009 07:53:14 +0000 admin http://www.poznan-praca.pl/?p=74

Od dawna kobietom było trudniej znaleźć pracę, zawsze były słabiej oceniane od mężczyzn. Taka zależność istnieje nadal. Kobiecie trudniej jest osiągnąć sukces zawodowy, pomimo, że może być lepiej wykształcona niż mężczyzna. Nawet absolwentki MBA zarabiają ok. 60% mniej. Powoli dysproporcje w wykształceniu zaczynają się wyrównywać, choć nie oznacza to, że przekłada się to na awans i zarobki. Liczba kobiet studiujących na MBA wzrasta, ale w dalszym ciągu na stanowiskach kierowniczych w branży finansowej zasiada mniej kobiet niż mężczyzn. Dlaczego tak się dzieje, że po takich samych studiach kobietom jest trudniej, nie potrafią odnieść sukcesu finansowego, który byłby porównywalny z sukcesem mężczyzn? Problemem tym zajęli się naukowcy z USA, poddali badaniom i swoim obserwacjom studentów i absolwentów dwóch najlepszych uczelni amerykańskich. Po skończeniu studiów kobiety i mężczyźni startują z jednakowego pułapu. Dopiero po gdzieś 5 latach zaczynają być widoczne różnice. Powodów jest kilka. Najważniejsze z nich to, między innymi to, że kobiety okazują się być trochę gorszymi studentkami, później w pracy robią więcej przerw w karierze, pracują krócej, kobiety rodzą dzieci. Podobne zależności występują także w Polsce, choć u nas nikt nie przeprowadzał żadnych badań.

]]>
http://www.poznan-praca.pl/2009/04/22/kobieta-w-pracy/feed/ 0
Średnia płaca w marcu http://www.poznan-praca.pl/2009/04/20/srednia-placa-w-marcu/ http://www.poznan-praca.pl/2009/04/20/srednia-placa-w-marcu/#comments Mon, 20 Apr 2009 07:53:02 +0000 admin http://www.poznan-praca.pl/?p=71

W piątek Główny Urząd Statystyczny podał, że średnie wynagrodzenie w marcu wzrosło o 5,7% i wynosi obecnie 3332,65 zł. W przedsiębiorstwach natomiast było zatrudnionych 5 325 300 osób. W porównaniu z ubiegłym rokiem oraz miesiącem lutym liczba osób zatrudnionych zmniejszyła się. Od grudnia 2008 roku, zarobki wielu Polaków systematycznie malały. Wynagrodzenia w styczniu 2009 roku były niższe w porównaniu z grudniem 2008 roku. Nie ma w tym nic niepokojącego, ponieważ często tak jest , że wyższe zarobki w grudniu są spowodowane wypłatami dodatkowych nagród. Już w marcu odnotowano pierwsze zwyżki, czy jest to zatem pierwszy sygnał, ze coś się zaczyna poprawiać? Niekoniecznie, bowiem jest za wcześnie, żeby mówić o jakiejkolwiek poprawie. W ostatnich dwunastu miesiącach średnie płace wzrosły o 9,1%, a zatrudnienie zmalało o 0,9%. Spadek płac, to dobra wiadomość dla przedsiębiorców, ponieważ dzięki cięciom kosztów przedsiębiorcy adaptują się do trudnych warunków gospodarczych. Natomiast utrzymanie wzrostu płac daje nadzieję na podtrzymanie konsumpcji.

]]>
http://www.poznan-praca.pl/2009/04/20/srednia-placa-w-marcu/feed/ 0